سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧
چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد!
منو اصلی
خراسان جنوبی
خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی درمرزافغانستان بین استان های خراسان رضوی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اصفهان و یزد واقع شده است . مرکز آن بیرجند و شهرهای دیگر آن قاین، نهبندان و سربیشه اند.
بیرجند
بیرجند در 1309کیلومتری تهران در زمینی هموار که دورادور آن را بیابان کویر فرامارکوپولو در سفرنامه خود ازآنها ياد کرده، اشاره به دو شهر تون (فردوس) و قايِن در قُهِستان باشد. به دلیل موقع جغرافيايي قُُهِستان، یعنی دوربودن ازمرکزخلافت بغداد و قرارداشتن درحاشيه ی کوير، اين منطقه در حمله ی اعراب و گسترش اسلام، پناهگاه زرتشتيان شده بود. درقرن پنجم هجري(يازدهم ميلادي) نيز پيروان اسماعيليه دراين ناحيه قلعه هايي براي خود بناکرده بودند. سَلجوقيان و خوارَزمْشاهيان براي سرکوب کردن اسماعيليه، بارها به قُهِستان لشکرکشيدند، امّا سرانجام هولاکوخان ايشان را برانداخت و قُهِستان را ویران کرد. ناصرخسرو درسفرنامه خويش از اقامت در اين منطقه و ديدار با بزرگان و دانشمندان اسماعيلي مذهب سخن ها گفته است.
ازمهم ترين آثار تاريخي قاينات مسجد جامع آن است که از قرن هشتم هجري (چهاردهم ميلادي) به يادگار مانده. بقعه ی امامزاده موسی و قصر علم دربیرجند و غارهای طبیعی پیرامون آن از دیگر دیدنی های آن جاست.

امتیازدهی
ساعت
تقویم