دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨
به وب سایت مرکز فرهنگی ایران در استکهلم خوش آمدید.

  

 

   چاپ        ارسال به دوست

حکیم ابولقاسم فردوسی بزرگترین شاعر حماسه سرای ایرا

 

حکیم ابولقاسم فردوسی بزرگترین شاعر حماسه سرای  ایران است که در سال 939 میلادی در ایران چشم به جهان گشود.اثر جاودانه او شاهنامه پرآوازه‌ترین سروده فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن پارسی است. فردوسی شاهنامه   را نزدیک به بیست سال سرود و در تکمیل و تهذیب آن کوشید.                                                                                                  

                                                     

 شاهنامه فردوسی ، مجموعه بی نظیری از "اساطیر ایرانی"، "حماسه های پهلوانی"، " روایات تاریخی و نیمه تاریخی" و " افسانه ها و داستان های بلند و کوتاه حماسی و غنایی و روایی" است . فردوسی تمامی این داستان ها را با تعادل و توازن فوق العاده و دقیق ، در چارچوب سرگذشت قوم ایرانی از آغاز تا زمان ورود اسلام به ایران ، به نظم کشیده شده است.                 

شاهنامه فردوسی ، گنجینه ی میراث چند هزار ساله ملت و کشور ایران و دایرة المعارف خرد و اندیشه و تاریخ و فرهنگ ایرانیان است. این کتاب ، مجموعه ای از کهن ترین خاطرات قومی و اوضاع اجتماعی و زندگی طبقات گوناگون مردم ، آداب و رسوم و اندیشه های فلسفی و احساسات حماسی و غنایی ایرانیان را تا عصر ساسانی ، دربر می گیرد . موضوع اصلی این مجموعه ، سرگذشت ایران و فراز و نشیب های تاریخ ملت ایران است. در شاهنامه فردوسی ،  دوران مختلف اساطیری ، پهلوانی و تاریخی و همچنین چهره های گوناگون به تصویر کشیده شده است . دوره اساطیری شاهنامه ، از کیومرث ، نخستین پادشاه شروع می شود و با ظهور فریدون پایان می ‌یابد . قیام کاوه آهنگر تا مرگ رستم ، بخش پهلوانی شاهنامه را تشکیل می دهد. استیلای اسکندر بر بخشی از ایران و همچنین حکومت ساسانی ، بخش تاریخی شاهنامه فردوسی را دربرگرفته است.

 


٢١:٥٧ - دوشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٠١٠٤    /    تعداد نمایش : ٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تلگرام مرکز فرهنگی

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   

میز گردهای علمی